Workshop on Operator Theory,
Complex Analysis, and Applications
IST, Lisbon, July 11-13, 2012

Programme

11th July, 2012

Room 3.10

8h30m                -   Welcome

9h00 – 9h25      -   F.H. SZAFRANIEC: "Subnormality and cyclicity" in the negative

9h30 – 9h55      -   D. TIMOTIN: Factorization of analytic self-maps of the upper half-plane

10h00 – 10h45  -   MINI-COURSE - I. CHALENDAR: Modern approaches to the invariant subspace problem

10h50 – 11h15  -  Coffee Break

11h15 – 12h       -  MINI-COURSE  -  J. R. PARTINGTON: Delay systems

                               Lunch

14h00 – 14h25  -  F.O. SPECK: Some boundary value problems in conical Riemann surfaces

14h30 – 14h55  -  J. BRACIC:  Sets of operators determined by the numerical range

15h00 – 15h45  -  MINI-COURSE - S. TREIL: Corona, operators and complex geometry

15h50 – 16h15   -  Coffee Break

16h15 – 16h40  -  A. KARLOVICH: The Cauchy singular integral operator on weighted variable Lebesgue spaces

16h45 – 17h10  -  E. STROUSE: Truncated Toeplitz operators as a model?

17h15 – 17h40  -  C. DIOGO:  Almost periodic Riemann-Hilbert problems, Toeplitz operators and the table method

 

12th July, 2012

9h00 – 17h40     -   Poster session

Room 3.10

9h00 – 9h25      -   M. PTAK:  Power partial isometries and hyperreflexivity

9h30 – 9h55      -   L. KÉRCHY: Unitary asymptotes and quasianalycity

10h00 – 10h45  -   MINI-COURSE - I. CHALENDAR: Modern approaches to the invariant subspace problem

10h50 – 11h15  -  Coffee Break

11h15 – 12h       -  MINI-COURSE  -  J. R. PARTINGTON: Delay sistems

                               Lunch

14h00 – 14h25  -  A. PERALLA: The index formula of Douglas for Toeplitz operators on Bergman spaces

14h30 – 14h55  -  C. BENHIDA: Quasinilpotent equivalence and spectra of upper triangular operator matrices

15h00 – 15h45  -  MINI-COURSE - S. TREIL: Corona, operators and complex geometry

15h50 – 16h15   -  Coffee Break

16h15 – 16h40  -  M. MBEKHTA: Additive preservers of the ascent, descent and related subsets

16h45 – 17h10  -  L. OLIVEIRA: Reflexive operator algebras and the Hahn--Banach theorem revisited

17h15 – 17h40  -  J. SARKAR: Operator theory on symmetrized bidisc

 

13th July, 2012

Room 3.10

9h00 – 9h25      -   V. MULLER: Spectral theory in max algebras

9h30 – 9h55      -   G. CORACH: Some Procrustes problems in Operator Theory

10h00 – 10h45  -   MINI-COURSE - I. CHALENDAR: Modern approaches to the invariant subspace problem

10h50 – 11h15  -  Coffee Break

11h15 – 12h       -  MINI-COURSE  -  J. R. PARTINGTON: Delay sistems

                               Lunch

13h45 – 14h30  -  MINI-COURSE  -  S. TREIL: Corona, operators and complex geometry

14h35 – 15h00  -  A. KATAVOLOS: Spectral Synthesis and Operator Synthesis

15h05– 15h30  -  J. VIRTANEN: Hankel operators on Fock spaces

15h35– 16h00  -  S. POTT:  On Toeplitz products on Bergman space

                            Port Wine and Cheese